Tihi ubica vida: Od glaukoma boluje 75 miliona ljudi u svijetu, a 14,5 posto ih je ostalo slijepo

Kako nam je rekla Sanida Ljaljević, specijalista oftalmolog Klinike za očne bolesti KCUS-a, to je podmuklo oboljenje za koje se na sazna dok ne nastanu tegobe ili se ne ode slučajno na oftamološki pregled.

“Smatra se nekada da je glaukom povišeni očni pritisak, što ne mora značiti. Jer može uz glaukom biti prateći simptom povećani pritisak, ali između 15 i 20 posto osoba koje imaju glaukom imaju normalan očni pritisak. Moguće je da vlakna očnog živca nisu jednako stabilna kod svake osobe pa je tako za nekoga 25 ne predstavlja visok pritisak, dok je za nekog i 18 visok, a normalan je između 10 i 21”, rekla je mr.sci. dr. Ljaljević.

Broj oboljelih od glaukoma raste iz godine u godinu, uprkos savremenim tehnikama dijagnostike uz pomoć kojih se ova bolest može otkriti u ranoj fazi. Najčešće obolijevaju starije osobe, a najveći broj pacijenata ima više od 70 godina. Povećanje broja oboljelih je jednako zastupljeno u bogatim i siromašnim zemljama, a razlog je upravo taj što nema ranih simptoma.

“Glaukom se ne može izliječiti, ali se može liječiti. Nema prevencije, ali što ga ranije otkrijemo bit će lakše liječiti i zaustaviti ili barem usporiti progresiju. Upravo su zato Svjetska glaukomska organizacija i UG oboljelih od glaukoma odlučili da svake godine naprave sedmicu glaukoma s ciljem da informišu ljude i osvijeste da se češće pregledaju i ozbiljnije shvate te preglede”, istakla je Ljaljević.

Zbog toga su danas širom svijeta organizovani pregledi, odnosno besplatni skrining glaukoma. Građanima je mjeren očni pritisak, te su popunjavani anketni listići u kojima se uzimaju u obzir i drugi zdravstveni podaci. Nakon završenih pregleda, ljekari iščitavaju listiće i ukoliko vide neki sumnjivi nalaz pozivaju pacijenta na detaljan pregled.

“Nakon ovog dana svake godine imamo tri ili četiri osobe kod kojih detaljnim pregledom otkrijemo glaukom. Bitno je da se redovno ide na preglede. Osobe koje nisu u rizičnoj trebaju ići na pregleda jednom u dvije godine, a rizične grupe jednom godišnje”, kazala je.

BiH je od ove godine uvrštena i na mapu Svjetske sedmice glaukoma koja se održava širom svijeta od 12. do 18. marta.

klix.ba
Back to top button